Ганс Гросс

26 грудня 1847 року в місті Грац народився Ганс Густав Адольф Гросс. Упродовж 1869–1870 pоків Гросс навчався у гімназії та Грацькому університеті. 31 липня 1870 року він отримав у Грацькому університеті вчений ступінь доктора права. У 1871 pоці Гросс почав працювати судовим слідчим у Фельдбасі, Леобені (Верхня Штирія) та Граці. У 1878–1879 роках Ганс Гросс взяв участь у військових діях на території Боснії. У 1890–1892 роках Ганс Гросс працював помічником прокурора.

1893 року Гросс випустив у світ «Порадник для судових слідчих, поліцейських чиновників, жандармів». 12 березня 1894 року Гросс, заступник прокурора, почав викладати 19-денний курс про суміжні кримінально-правові науки для офіцерів жандармерії у Відні. Визнанням досягнень Ганса Гросса стало його нагородження Рицарським Хрестом Ордена Франца Йозефа. 1895 року в австрійському місті Лінц відбувся конгрес міжнародного союзу криміналістів. Його учасники назвали Гросса батьком криміналістики і прийняли рішення, згідно з яким рекомендувалося включити викладання криміналістики у програму юридичних факультетів.

Програма «Анатомія культури»: «Ганс Гросс - батько криміналістики»
Відео люб'язно надано телеканалом ТВА

1 серпня 1895 року Ганс Гросс створив кримінальний музей у Граці. Він також вимагав створення Криміналістичного інституту в Грацькому земельному суді в межах університету. У травні 1896 року Гроссу відмовлено у присвоєнні звання приватдоцента за результатами проведеного ним наукового дослідження, захист якого відбувався на юридичному факультеті університету Граца. Так, 1 серпня 1898 року Гросс, не отримавши звання доцента, був направлений на роботу до Чернівецького університету. Він проживав на вулиці Семигородській у будинку № 26. Нині в Чернівцях це частина вул. Головної, що між вул. Червоноармійською і південною межею міста. А 16 грудня 1898 року Гросса призначено ординарним професором кримінального права Чернівецького університету.

З 1 березня 1899-го по 31 липня 1902-го Гросс викладав в Чернівецькому університеті курси кримінального процесу, матеріального кримінального права і пенітенціарного права, веде семінари з кримінального права. 1899 року Ганс Гросс опублікував третє видання «Порадника для судових слідчих як системи криміналістики». У 1899–1900 роках Гросс працював на посаді декана юридичного факультету.

1898 року Ганс Гросс, працюючи в Чернівцях, заснував журнал «Архів кримінальної антропології і криміналістики», який того часу був єдиним редагованим виданням такого рангу у Чернівецькому університеті. Станом на 1902 рік у світ вийшли 9 випусків «Aрхіву». Їх публікації відбувались під безпосередньою редакцією Ганса Гросса. Того ж, 1902 року, Гросс опублікував монографію «Кримінальна психологія». 1902 року викладацька діяльність Ганса Гросса у Чернівцях закінчилась – 3 березня 1902-го він направлений на роботу до Німецького Університету в Празі. Того ж року у Празі вийшли друком «Вибрані статті з криміналістики», 1905 року – друге видання «Кримінальної психології». 20 липня 1905 року Гросса запросили на посаду ординарного професора австрійського кримінального права і кримінального процесу в університет Граца. Упродовж 1910–1911 років Ганс Гросс обіймав посаду декана юридичного факультету університету Граца. 17 лютого 1913 року Гросса призначили керівником Інституту криміналістики в університеті Граца.

9 грудня 1915 року Гросс помер від запалення легенів у власному будинку на Гердергассе, 6. Його поховали в родинній могилі у Граці на цвинтарі Святого Петра.