3 квітня 2018 року проведено круглий стіл на тему «Пробація: особливості реалізації»

05/04/18

3 квітня 2018 року спільно кафедрою кримінального права і криміналістики юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та Чернівецьким міським відділом з питань пробації Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністества юстиції був проведений круглий стіл на тему «Пробація: особливості реалізації».

Як і будь-яка новація в житті держави, пробація не позбавлена протиріч, гарячих дискусій та запитань. Проте, Україна, заявивши про бажання бути у Європейській спільноті, мусить крок за кроком долучатись до стандартів високорозвинених країн. Одним із таких стандартів є пробація.

Пробація – це не абсолютно революційний метод, це цивілізований шлях, який довів свою ефективність в усьому світі. Європейська практика, розглядаючи систему пробації робить акцент на забезпеченні безпеки суспільства. Це її кінцева мета. Для її досягнення потрібна тісна співпраця всіх учасників кримінального провадження. Задля налагодження такої співпраці і був організований круглий стіл.

За круглим столом у фаховій дискусії зійшлися представники органу пробації, судді, прокурори, адвокати, психологи, представники органів вторинної безоплатної допомоги, центру зайнятості та соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, наукова спільнота, студенти, а також всі хто зацікавився проблемами реалізації пробації в Україні.

В ході роботи круглого столу Руслан Миколайович Кувіла основний акцент зробив на проблемах законодавчого регулювання пробації, окреслив напрямки діяльності органу та вказав на проблемах, які виникають при реалізації завдань пробації.

Начальник Шевченківського районного сектору Чернівецького міського відділу з питань пробації Олександр Анатолійович Відман під час свого виступу детально зупинився на особливостях, формі та змісті досудової доповіді: «Ще починаючи з етапу судового розгляду введена така новація, як досудова доповідь, тобто працівники пробації починають працювати з людиною ще до того, як буде винесено судове рішення, а також розбиратись в тому, що саме спонукало її до вчинення правопорушення і на скільки вона готова змінитися, адже вона має допомогти суду обрати вірну міру відповідальності людині, яка вчинила правопорушення». Звернув увагу на проблемах з якими стикаються працівники органу пробації під час складання такого документу.

Відбувалась конструктивна дискусія щодо проблем, які виникають на практиці при підготовці досудової доповіді та використання її в суді. З цього питання виступили Голова Садгірного районного міста Чернівці І.Г. Проскурняк та суддя Шевченківського районного суду міста Чернівці О.Б. Войтун, представники адвокатури В.І. Божик, І.С. Павчук , в.о. начальника відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальному провадженні та інших заходів примусового характеру прокуратури Чернівецької області С.І. Григірчик та представники центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернівецькій області А.П. Мунтяну та С.Г. Мінтенко, які наголошували на строки та якості досудової доповіді. Доцент кафедри юридичної психології юридичного факультету О.В. Меленко під час виступу окреслила структуру та методику написання досудової доповіді та вказала на проведене Міністерством юстиції Україні узагальнення даних щодо стану складання досудових доповідей у 2017 році.

Фахівець з питань соціальної роботи з суб'єктами пробації Чернівецько-го міського відділу з питань пробації О.В.Попеску детально зупинилась на оцінці ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, соціальній роботі із суб'єктами пробації. Вона також зазначила, що Чернівецький міський відділ з питань пробації співпрацює із соціальними службами, громадськими організаціями та волонтерами, які допомагають виконувати та реалізовувати завдання пробації. Досвідом співпраці з органом пробації поділився провідний фахівець із соціальної роботи Чернівецького міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Ю. В. Глібка та директор Чернівецького обласного центру зайнятості Л. М. Кожолянко.

В ході Круглого столу активно брали участь у дискусіях професорсько-викладацький склад юридичного факультету, аспіранти, студенти. Присутні під час дискусій обмінювались досвідом та практичними навиками, виявляли проблеми і перешкоди на шляху реалізації пробації в Україні на сучасному етапі.

Результатом дискусії є консенсусна думка, що пробація – це можливості для змін. І це її суть. В свою чергу, досудова доповідь - це формалізована інформація про обвинуваченого і орган пробації повинен виступати незалежним представником, поза обвинуваченням або захистом.